Zaujímavosti

SNINSKÝ KAMEŇ

Táto prírodná pamiatka patrí k najkrajším prírodným útvarom v celej oblasti pohoria Vihorlat. Rozprestiera sa na ploche 5,59 ha, z toho skalné plošiny zaberajú 1,62 ha. Má 1005 m n. m. Jeho skalné bralá sú vysoké 15 – 20 m v dĺžke 300 m. Je výsledkom lávových prúdov, ktorých vek je 10,4 až  0,5 mil. rokov. Samotné bralá majú charakter plošinového vrcholu, odkiaľ je pekný výhľad na Morské oko, okolité dediny a územie vystupujúce smerom od Vihorlatských vrchov. Skalné bralá sú  sprístupnené železnými schodíkmi so zábradlím a sú súčasťou náučného chodníka Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky.

Zemplínske Hámre – Sninský kameň (4 km: 1 hodina, 30 minút)

SNINSKÉ RYBNÍKY

Rekreačná oblasť Sninské rybníky sa nachádza približne 3 km od Sniny v doline Bystrého potoka. Pôvodne vznikla pre rozvoj rybárstva, neskôr sa stala známou najmä vďaka prírodným kúpaliskám. Okrem možnosti športového rybolovu ponúka výborné možnosti pre pešiu turistiku. Je východiskovým bodom pešej turistickej trasy na Sninský kameň. Obľúbená je aj u cyklistov, ktorí z nej absolvujú jazdy Vihorlatským pohorím po trase bývalej úzkokoľajky. Je prirodzeným prepojením okolitých obcí Kolonica a Zemplínske Hámre, ktoré ponúkajú ďalšie zaujímavosti - V letných mesiacoch sa tu konajú známe hudobné festivaly Rock pod kameňom – Snina Open Air Festival, Podvihorlatský folklórny festival či Farfest Snina.

V roku 2010 bolo prestavané biokúpalisko z pôvodných 3 kúpalísk. Prírodný kúpací biotop je rozčlenený na tri časti - priestor pre malé deti (hĺbka do 0,4 m), časť pre neplavcov (hĺbka 1,1 - 1,5 m) a plavecká časť (hĺbka do 3,5 m). Plavecká časť je od neplaveckej oddelená mólom. Areál kúpaliska skrášľuje fontána s umelým potôčikom. V areáli kúpaliska sa nachádza moderné detské ihrisko z drevených prvkov, exteriérové fitnes zariadenia, tenisové a multifunkčné ihrisko. 

 

OBSERVATÓRIUM NA KOLONICKOM SEDLE

Observatórium sa nachádza na rozhraní Vihorlatského pohoria a Bukovských vrchov. Jeho lokalita je medzi obcami Kolonica a Ladomírov, v severovýchodnom cípe republiky.Od hraničného prechodu s Ukrajinou je vzdialená 18 km.

Astronomické observatórium predstavuje ucelený pozorovací komplex, vybavený ďalekohľadom s priemerom hlavného zrkadla 1 meter – Vihorlatský národný teleskop. Je to v súčasnosti najväčší astronomický ďalekohľad na Slovensku. Ďalekohľad má vidlicovú montáž a modifikovaný Argunov-Faščevského optický systém. Bol inštalovaný v roku 2002  v spolupráci s Odeským observatóriom. Využitie ďalekohľadu je smerované hlavne v oblasti stelárnej astronómie formou účasti v národných a medzinárodných pozorovacích programoch. AO na Kolonickom sedle je vysunutým pozorovacím strediskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom.

K dispozícii je prednášková miestnosť a ubytovacie priestory pre 5 pozorovateľov, kuchynka a hygienické zariadenia. Mimo hlavnej budovy sú k dispozícii 4 ubytovacie bunky pre 15 návštevníkov vrátane hygienického zariadenia.

MEDOVÁ BABA

Nad obcou Nová Sedlica v sninskom regióne je umiestnená drevená socha Medová baba. Socha je súčasťou Galérie monumentálnej sochárskej tvorby.

Je vysoká 7,1 m a vyrobená zo sedemmetrového dobového kmeňa. Názov sochy je spojený s históriou - tajuplne sa nazýva podľa Žofie Maťašovskej, jednoduchej skromnej ženy, ktorá sa tu v roku 1928 presťahovala z Poľska spolu so svojim manželom. Zatiaľ, čo on pracoval v lese, ona sa so svojimi dvoma dcérami takmer 25 rokov venovala včeláreniu. Starala sa približne o 80 úľov. Chýr o úspešnej včelárke a jej kvalitnom mede sa šíril rýchlo. Jej najväčšími odberateľmi boli vzdialené čokoládovne v Kolíne. Život pracovitej ženy vryl tomuto miestu hlbokú pečať. Spomienkou na ňu sa stala neďaleká drevená plastika, vytvorená v roku 2002 Marekom Žitňanom. V pozadí sa nachádza zrubový včelín, ktorý tu postavili tunajší lesníci v roku 1997.

OSADNÉ - KRYPTA V OSADNOM

V obci Osadné sa pod pravoslávnym chrámom nachádza krypta, kde sú uložené kosti vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí zachránili dedinu pred okupáciou (1025 vojakov). Krypta bola odhalená až po niekoľkých desaťročiach, opravená a sprístupnená širokej verejnosti. Vstup do krypty vedie popod vybudovaný prístrešok. O túto atrakciu regiónu Snina prejavujú záujem turisti a rôzne organizácie. Je sprístupnená širokej verejnosti počas celého roka.  

HODOŠÍK

Na hore Hodošík sa vo výške 885 m n. m. nachádza najvyššie položený cintorín na Slovensku. Svojou lokalitou je umiestnený v CHKO Východné Karpaty, v NP Poloniny, v ochrannom pásme VN Starina v zaniknutej obci Veľká Poľana.

KREMENEC

Najvyšší vrch je Kremenec (1221 m n. m.), ktorý je aj najvýchodnejším bodom na Slovensku. Na jeho vrchole sa stretávajú hranice troch štátov Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Nachádza sa v UNESCOM vyhlásenej medzinárodnej rezervácii Východné Karpaty. Je vytvorená ukrajinskými, poľskými a slovenskými oblasťami. Ide o jedinú rezerváciu na svete, ktorú tvoria spojené územia troch štátov. Jej súčasťou je aj Národný park Poloniny. Veľkú časť tohto parku tvoria Bukovské vrchy - naše najvýchodnejšie pohorie. Najvyšším bodom pohoria je Kremenec a len 400 metrov južne od neho sa nachádza najvýchodnejší bod Slovenska.

V POLONINÁCH NÁJDEME:

1.     najvyšší vrch - Kremenec (1221 metrov nad morom)

2.     najcennejší minerál - marmarošské diamanty (číry kremeň)

3.     najväčšiu nádrž pitnej vody na Slovensku - Starina

4.     najvyššie položený vojenský cintorín na Slovensku - z 1. svetovej vojny na vrchu Predný Hodošík

5.     najvýchodnejšiu obec na Slovensku - Nová Sedlica.

 

 

Kontakt

obec Snina Strojárska 069 01 Snina‎
057/756 18 21
mrkvička45@azet.sk