Náboženstvo, Kultúra, šport

Náboženské zloženie obyvateľstva:

Rímskokatolícka cirkev

52,07 %

Gréckokatolícka cirkev

17,91 %

Právoslávna cirkev

12,39 %

Bez vyznania

5,98 %

 

Kultúra a zaujímavosti

·         Významnou súčasťou kultúrneho diania v meste Snina je Galéria Miro (premenovaná na Galéria Andrej Smolák), ktorá je známa v Berlíne, Prahe a Bratislave. Jej zakladateľom je Dr. Miroslav Smolák. Pri príležitosti jej prvého výročia založili bratia Smolákovci v Snine tradíciu medzinárodného výtvarného festivalu. Jeho spoluorganizátormi sú mesto Snina a Umelecká beseda Slovenska. Festival sa počas piatich rokov výrazne zapísal do spoločenského života tohto regiónu a mimoriadnu pozornosť mu venuje mediálna sféra.

·         Výchovnovzdelávaciu, záujmovú a rekreačnú činnosť detí a mládeže zabezpečoval Dom pionierov a mládeže v Snine a jeho činnosť po roku 1989 prevzalo Centrum voľného času. Organizačná štruktúra centra zahŕňa oddelenia, záujmové útvary a kluby, ktorých činnosť sa zameriava na oblasti prírodných vied, turistiky, vedy a techniky, kultúry a umenia, telesnej výchovy a športu, spoločenských vied, etiky a cudzích jazykov.

·         Ku kultúrnemu životu mesta v súčasnosti prispieva aj divadelný súbor HRB, ktorý pôsobí pri Gymnáziu v Snine. Má približne dvadsať členov – študentov. Uviedol už tri vlastné hry, a to Ozajstná bolesť neexistuje, Mama, videl som anjela a Sme tolerantní.

·         Príťažlivý program má aj skupina historického šermu Vikomt, ktorá vznikla v Snine v roku 1983 Svoj program predvádzajú na jarmokoch, pri výročiach mesta, či kultúrnych podujatiach na hradoch a zámkoch po celom Slovensku.

·         V oblasti záujmovo umeleckej činnosti pôsobí Spoločnosť historických a country tancov Merlin, združujúci záujemcov o hudbu a tanec, mažoretky Maršálky, ľudová hudba Borovka, detský folklórny súbor Šiňavka, dievčenská spevácka skupina Jarabinka.

·         V Snine pôsobí už viac ako 50 rokov aj folklórny súbor Vihorlat s tradičnými tancami, ktorý dosiahol mnoho úspechov aj v zahraničí.

Stavby a pamiatky

·        Sninský kaštieľ so sochou Herkula na nádvorí

·        Kaplnka na sninskom cintoríne postavená v roku 1847 je dvojpodlažná, v spodnej časti krypta, ktorá slúžila aj ako rodinná hrobka Rhollovcov.

·        Pomník vojakom, ktorí padli počas II. vs. vojny v parku pri rímskokatolíckom kostole

Šport

Športové kluby

Športová činnosť v meste Snina sa rozvíja individuálne aj účelovo, pričom tu funguje mnoho športových klubov organizujúcich športovcov, napr. futbalový, hokejový, tenisový, turistický, jazdecký, šermiarsky, stolnotenisový, šachový, basketbalový, lyžiarsky, 2 zápasnícke a 3 volejbalové.

Športoviská

Na území mesta a v RO Sninské rybníky sa nachádzajú tieto športové zariadenia:

·        2 športové haly

·        10 telocviční

·        2 cvičebne pri základných a stredných školách

·        9 ihrísk

·        4 basketbalové ihriská

·        6 tenisových kurtov

·        2 fitnes centrá

·        1 futbalový štadión

·        1 hipocvičisko

Milovníci zimných športov môžu využiť lyžiarske vleky v Parihuzovciach (16 km od Sniny) alebo vlek v Uliči (31 km od Sniny).

 

Kontakt

obec Snina Strojárska 069 01 Snina‎
057/756 18 21
mrkvička45@azet.sk